مطالعه زیست شناسی با انتشارات گیلنا

مقالات

مطالعه زیست شناسی با انتشارات گیلنا

درس زیست شناسی تعیین کننده ی رتبه ی شما در کنکور 99 خواهد بود. بدون شک هر یک درصد امتیاز بیشتر در این درس میتواند رتبه شما را شاید تا هزاران نفر جا به جا کند . بنابراین در مطالعه ی روزانه ی خود باید توجه فوق العاده ویژه ای به این درس داشته باشید.

اما در حال حاضر که زمان کمی به کنکور مانده افراد دو دسته میشوند:

۱- افرادیکه تابحال مطالعه ی مناسبی در زیست شناسی نداشته اند .

۲- افرادیکه توانسته اند تقریبا زیست شناسی را تمام کنند و تابحال مطالعه ی مناسبی داشته اند

 

برای هر دو گروه توصیه ها و نکاتی ارائه میشود که میتواند بسیار کارساز باشد.

 

توصیه هایی برای گروه اول

اگر تابه حال زیست شناسی را خوب نخوانده اید و هنوز تسلط مناسبی در آن ندارید نگران نباشید. هنوز هم وقت برای جبران خواهید داشت. در ابتدا سعی کنید برای زیست شناسی روزانه حداقل ۲ ساعت زمان بگذارید. البته این زمان برای شروع مطالعه ی کسانی است که تابحال مطالعه جدی نداشته اند . بعد از اینکه یک هفته توانستید هروز دقیقا به میزان ۲ ساعت مطالعه کنید از هفته ی دوم در هروز ۱۵ دقیقه به ساعت مطالعه ی خود اضافه کنید تا به زمان ۴ ساعت مطالعه زیست در روز برسید! باز هم تاکید میکنم شاید دانش اموزی نیاز کمتری برای مطالعه ی زیست در خود ببیند و شاید فرد دیگری نیاز بیشتری احساس کند. اما بصورت استاندارد شاید ۳-۴ ساعت مطالعه ی زیست شناسی در روز مناسب باشد.

اما در این مدت چه مباحثی را بخوانیم؟ اول از همه به مطالعات قبلی خود برگردید . ببینید کدام مباحث را بهتر خوانده اید و هنوز در ذهن دارید. و ببینید به کدام مباحث علاقه بیشتر دارید و فکر میکنید زودتر یاد میگیرید. در درجه ی دوم مباحثی را انتخاب کنید که کم حجم باشند . برای مثال مباحث مربوط به بحث ژنتیک که نیاز به یادگیری و فهم طولانی مدت دارند را در زمان حاضر کنار بگذارید. سعی کنید مباحث حفظی تر و فصل های اسانتر را انتخاب کنید. فراموش نکنید نباید سخت گیر باشید و وقت را از دست بدهید. شما از لحاظ وقت و زمان در محدودیت شدید هستید. در ابتدا قرار نیست کاری که در یکسال و شاید چند سال باید انجام میشد تنها در ۲ماه انجام دهید . مطمئن باشید اگر مباحث مناسب را انتخاب کنید و بخوانید حتما به درصد مناسبی خواهید رسید. در پایان وقتی مباحث را تمام کردید شروع به تست زنی و جمع بندی میکنید و این کار را یکماه تا بیست روز قبل از روز کنکور انجام دهید. به هیچ عنوان از مطالعه ی زیست شناسی ناامید نشوید هر چقدر بیشتر بخوانید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت .

 

توصیه هایی برای گروه دوم

اگر تابه حال مباحث زیست را بخوبی پیش برده باشید میتوانید در مدت باقی مانده درصد خود را ارتقا دهید. اگر کل کتابهای دوم، سوم و پیش را خوانده اید باید تسلط خود را نسبت به انها بیشتر کنید. ایرادی که دانش اموزان دارند اینست که فکر میکنند با خواندن یک بار و دوبار کل مباحث درس را فهمیده اند . اما اینطور نیست! درس زیست شناسی نیاز به مرور و تکرار فراوان دارد. نگویید درس را بلد هستم و نیاز به خواندن ندارم! خیر ! از وقت زیست شناسی حتی اگر به مطالعه ی بقیه دروس نرسیدید ، نزنید! راز موفقیت در زیست شناسی برای دانش اموزان قوی فقط یک کلمه است(( مرور)) . و میدانم حتما دیده و شنیده اید که همیشه رتبه های برتر از مرور های فراوانشان در زیست شناسی صحبت میکنند. پس برنامه ی شما برای روزهای باقی مانده همان مرور مباحث گذشته میباشد. البته در مورد مباحثی مثل ژنتیک در سال سوم و سال پیش که بیشتر جنبه ی محاسباتی دارند پیشنهاد میکنم فرمولهای مهم را مرور کنید و در زمان مرور این مباحث سعی کنید تست هم بزنید .البته شما میتوانید جمع بندی پایانی را زودتر انجام دهید . به این صورت که وقتی احساس کردید که توانایی پاسخگویی به تست های کنکور را دارید از کنکور سال 98 شروع کنید و دقیقا براساس زمان استاندارد ۵۰ تست کنکور را پاسخ دهید و درصد بگیرید. اگر درصدتان کم شد نگران نباشید! این کنکور اصلی شما نیست! سوالات را با نهایت دقت و تمرکز تحلیل و بررسی کنید. حتما با زاویه ی دید طراحان اشنا شوید. مطمعن باشید سبک سوالات کنکور 99 در درس زیست شناسی شباهت بسیاری با کنکور سال قبل خواهد داشت . کنکور های ده سال اخیر را از خود ازمون بگیرید و وقتی این کار را نیز انجام دادید مجددا شروع به مرور کنید.

نکته ی مهم برای همه ی دانش اموزان تجربی این است که نباید در مطالعه وسواس داشته باشند. بعضی از دانش اموزان در این روزها بی جهت برای حل یک تست یا مطالعه ی یک صفحه زمان زیادی صرف میکنند که کاملا اشتباه است! اگر تست یا مطلبی را متوجه نشدید سریعا از ان عبور کنید و یا بعدا به ان مطلب مراجعه کنید اصرار بر فهم یک مطلب بعضی اوقات باعث خستگی و کاهش انرژی میشود و روند مطالعاتی شما را از بین خواهد برد.

 

انتشارات گیلنا ناشر برتر کتب آموزشی کنکور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

مقالات
جزوات انتشارات گیلنا در باب روش مطالعه ( بخش چهارم )

جزوات انتشارات گیلنا در باب روش مطالعه ( بخش چهارم )   مرحله ی تفکر: در مرحله تفکر، با فکر کردن به آموخته های خود، به آن ها مفهوم می دهیم. همچنین با معنا بخشی به متون خوانده شده، به تثبیت حافظه کمک می کنیم. به عنوان مثال بین دانسته …

مقالات
جزوات انتشارات گیلنا در باب روش مطالعه ( بخش سوم )

جزوات انتشارات گیلنا در باب روش مطالعه ( بخش سوم ) نکات مطالعه برای کنکور – روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) یکی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) است. این روش یکی از روش های مطالعه موثر، جهت افزایش بازدهی است. روش …

تماس با خط 1
تماس با خط 2