مطالعه زیست شناسی با انتشارات گیلنا

مقالات

مطالعه زیست شناسی با انتشارات گیلنا

درس زیست شناسی تعیین کننده ی رتبه ی شما در کنکور 99 خواهد بود. بدون شک هر یک درصد امتیاز بیشتر در این درس میتواند رتبه شما را شاید تا هزاران نفر جا به جا کند . بنابراین در مطالعه ی روزانه ی خود باید توجه فوق العاده ویژه ای به این درس داشته باشید.

اما در حال حاضر که زمان کمی به کنکور مانده افراد دو دسته میشوند:

۱- افرادیکه تابحال مطالعه ی مناسبی در زیست شناسی نداشته اند .

۲- افرادیکه توانسته اند تقریبا زیست شناسی را تمام کنند و تابحال مطالعه ی مناسبی داشته اند

 

برای هر دو گروه توصیه ها و نکاتی ارائه میشود که میتواند بسیار کارساز باشد.

 

توصیه هایی برای گروه اول

اگر تابه حال زیست شناسی را خوب نخوانده اید و هنوز تسلط مناسبی در آن ندارید نگران نباشید. هنوز هم وقت برای جبران خواهید داشت. در ابتدا سعی کنید برای زیست شناسی روزانه حداقل ۲ ساعت زمان بگذارید. البته این زمان برای شروع مطالعه ی کسانی است که تابحال مطالعه جدی نداشته اند . بعد از اینکه یک هفته توانستید هروز دقیقا به میزان ۲ ساعت مطالعه کنید از هفته ی دوم در هروز ۱۵ دقیقه به ساعت مطالعه ی خود اضافه کنید تا به زمان ۴ ساعت مطالعه زیست در روز برسید! باز هم تاکید میکنم شاید دانش اموزی نیاز کمتری برای مطالعه ی زیست در خود ببیند و شاید فرد دیگری نیاز بیشتری احساس کند. اما بصورت استاندارد شاید ۳-۴ ساعت مطالعه ی زیست شناسی در روز مناسب باشد.

اما در این مدت چه مباحثی را بخوانیم؟ اول از همه به مطالعات قبلی خود برگردید . ببینید کدام مباحث را بهتر خوانده اید و هنوز در ذهن دارید. و ببینید به کدام مباحث علاقه بیشتر دارید و فکر میکنید زودتر یاد میگیرید. در درجه ی دوم مباحثی را انتخاب کنید که کم حجم باشند . برای مثال مباحث مربوط به بحث ژنتیک که نیاز به یادگیری و فهم طولانی مدت دارند را در زمان حاضر کنار بگذارید. سعی کنید مباحث حفظی تر و فصل های اسانتر را انتخاب کنید. فراموش نکنید نباید سخت گیر باشید و وقت را از دست بدهید. شما از لحاظ وقت و زمان در محدودیت شدید هستید. در ابتدا قرار نیست کاری که در یکسال و شاید چند سال باید انجام میشد تنها در ۲ماه انجام دهید . مطمئن باشید اگر مباحث مناسب را انتخاب کنید و بخوانید حتما به درصد مناسبی خواهید رسید. در پایان وقتی مباحث را تمام کردید شروع به تست زنی و جمع بندی میکنید و این کار را یکماه تا بیست روز قبل از روز کنکور انجام دهید. به هیچ عنوان از مطالعه ی زیست شناسی ناامید نشوید هر چقدر بیشتر بخوانید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت .

 

توصیه هایی برای گروه دوم

اگر تابه حال مباحث زیست را بخوبی پیش برده باشید میتوانید در مدت باقی مانده درصد خود را ارتقا دهید. اگر کل کتابهای دوم، سوم و پیش را خوانده اید باید تسلط خود را نسبت به انها بیشتر کنید. ایرادی که دانش اموزان دارند اینست که فکر میکنند با خواندن یک بار و دوبار کل مباحث درس را فهمیده اند . اما اینطور نیست! درس زیست شناسی نیاز به مرور و تکرار فراوان دارد. نگویید درس را بلد هستم و نیاز به خواندن ندارم! خیر ! از وقت زیست شناسی حتی اگر به مطالعه ی بقیه دروس نرسیدید ، نزنید! راز موفقیت در زیست شناسی برای دانش اموزان قوی فقط یک کلمه است(( مرور)) . و میدانم حتما دیده و شنیده اید که همیشه رتبه های برتر از مرور های فراوانشان در زیست شناسی صحبت میکنند. پس برنامه ی شما برای روزهای باقی مانده همان مرور مباحث گذشته میباشد. البته در مورد مباحثی مثل ژنتیک در سال سوم و سال پیش که بیشتر جنبه ی محاسباتی دارند پیشنهاد میکنم فرمولهای مهم را مرور کنید و در زمان مرور این مباحث سعی کنید تست هم بزنید .البته شما میتوانید جمع بندی پایانی را زودتر انجام دهید . به این صورت که وقتی احساس کردید که توانایی پاسخگویی به تست های کنکور را دارید از کنکور سال 98 شروع کنید و دقیقا براساس زمان استاندارد ۵۰ تست کنکور را پاسخ دهید و درصد بگیرید. اگر درصدتان کم شد نگران نباشید! این کنکور اصلی شما نیست! سوالات را با نهایت دقت و تمرکز تحلیل و بررسی کنید. حتما با زاویه ی دید طراحان اشنا شوید. مطمعن باشید سبک سوالات کنکور 99 در درس زیست شناسی شباهت بسیاری با کنکور سال قبل خواهد داشت . کنکور های ده سال اخیر را از خود ازمون بگیرید و وقتی این کار را نیز انجام دادید مجددا شروع به مرور کنید.

نکته ی مهم برای همه ی دانش اموزان تجربی این است که نباید در مطالعه وسواس داشته باشند. بعضی از دانش اموزان در این روزها بی جهت برای حل یک تست یا مطالعه ی یک صفحه زمان زیادی صرف میکنند که کاملا اشتباه است! اگر تست یا مطلبی را متوجه نشدید سریعا از ان عبور کنید و یا بعدا به ان مطلب مراجعه کنید اصرار بر فهم یک مطلب بعضی اوقات باعث خستگی و کاهش انرژی میشود و روند مطالعاتی شما را از بین خواهد برد.

 

انتشارات گیلنا ناشر برتر کتب آموزشی کنکور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات
انتشارات گیلنا از مهمترین مراحل کنکور زبان میگوید ( بخش دوم )

انتشارات گیلنا از مهمترین مراحل کنکور زبان میگوید ( بخش دوم )   متقاضیان کنکور زبان معمولا شامل دو دسته هستند : 1. دسته اول متقاضیان کنکور زبان افرادی هستند که به صورت تخصصی برای شرکت در آزمون زبان تلاش میکنند و با برنامه ریزی و برنامه مطالعاتی از پیش …

مقالات
انتشارات گیلنا از مهمترین مراحل کنکور زبان میگوید ( بخش اول )

انتشارات گیلنا از مهمترین مراحل کنکور زبان میگوید ( بخش اول ) کنکور یکی از مهمترین مراحلی است که راه ورود به تحصیلات آکادمیک را فراهم میکند . اهمیت بسیار زیاد کنکور سبب شده است تا افراد زیادی برای رسیدن به هدف خود و قبولی در آن به دنبال منابع …

مقالات
ثبت نام برای کنکور انسانی در انتشارات گیلنا ( بخش ششم )

ثبت نام برای کنکور انسانی در انتشارات گیلنا ( بخش ششم ) انتخاب رشته کنکور انسانی پس از پایان کنکور انسانی و دریافت نتایج آزمون انتخاب رشته صحیح از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد. از جمله مواردی که می بایست انتخاب های خود را بر پایه آن تنظیم …

تماس با خط 1
تماس با خط 2